Mindenki tudja, hogy a fogaink igen fontos szerepet töltenek be a kommunikációban és az étkezésben is, de emellett fontos arról is beszélni, hogy a kinézetünk és a megjelenésünk is múlik azon, hogy mennyire szép és ápolt a mosolyunk.
Ennek ellenére sokan abba se gondolnak bele, hogy a fogaink állapota még azt is megmutathatja, hogy mennyire vagyunk egészségesek. Jó tudni azt, hogy sok betegség esetében a legelső tünetek a szájüregben is jelentkezhetnek, éppen emiatt nem szabad kihagyni a rendszeres fogászati szűrővizsgálatokat sem. De nézzük, mi minden derülhet ki a fogaink állapotából?
Ilyen fogászati tüneteket észlelhetünk a különböző betegségek során
Való igaz, hogy a rendszeres fogmosás, a fogselyem, illetve a fogköztisztító használata megelőzheti a leggyakoribb fogászati problémák, mint a fogszuvasodás és a fogínybetegségek kialakulását, de emellett rengeteg egészségügyi probléma is megmutatkozhat fogaink állapotán. Nem véletlenül szokták azt mondani az emberek, hogy a szánk az általános egészség kapujának is nevezhető, és akár mi, hétköznapi emberek is rengeteget megtudhatunk belőle, a fogorvosok pedig még többet.
Mindenki egészségesen szeretne élni, de ehhez probléma esetén időben fel kell tudni ismerni a különböző betegségekre utaló tüneteket. A szánk és a fogaink állapota pedig nagyon sok minden elárul szervezetünkről. Például a még fel nem ismert kettes típusú cukorbetegség egyik leggyakoribb tünete a parodontitis, vagyis a fogágybetegség.
Amennyiben a cukorbetegség nincs megfelelően szinten tartva, gyengítheti az immunrendszert, és ilyenkor a száj hajlamossá válik más fertőzésekre is, így ennek következtében kialakulhat számos fogászati probléma is. Nem szabad megfeledkeznünk a fogászati szűrővizsgálatok fontosságáról sem, ahol a jól képzett fogorvosok megvizsgálják a fogainkat, és még időben felismerik a különböző betegségekre utaló jeleket.
A reflux és a vérszegénység

Az emberek nagy része küzd a refluxszal, akár gyermek, akár felnőtt korban. Savas refluxról azonban akkor beszélhetünk, amikor a gyomorsav, általában a gyomor tartalmának keverékével együtt a nyelőcsőbe visszafolyik. Ez a probléma járhat akár enyhe, akár erősebb tünetekkel is. A savak miatt szánkban bekövetkezhet a fogkárosodás is.
Ez jellemzően a felső fogakon, illetve az alsó fogsor hátsó részén szokott megjelenni. Szerencsére egy általános fogászat vizsgálat során ezt a fogorvosok nagyon hamar észre szokták venni. Gyanakodhatunk refluxra akkor is, ha fogaink elkezdenek érzékenyek lenni, főleg hideg és meleg ételek és italok fogyasztása során, de árulkodó lehet az is, ha a szokásosnál élesebbnek érezzük a fogaink élét.
A vérszegénység is egy komoly betegség, mely érinti az emberek nagy részét. Akkor alakulhat ki a vérszegénység, amikor nem termelődik a szervezetünkben megfelelő mennyiségű vörösvértest.
Ilyenkor jellemző a szédülés, a rossz közérzet, a szabálytalan szívverés, a légszomj is, de vérszegénységre utalhat ezek mellett az is, ha a fogínyünk nagyon halvány rózsaszín, vagy már szinte fehér színűvé válik.
Ha ilyen tünetet észlelünk magunkon, és ha emellett más, kellemetlen tünetet is felfedezünk szervezetünkben, mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magunkat, hogy kiderüljön, nem-e érint bennünket is ez a betegség.